fbpx

Двојно повеќе оздравени од новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Двојно повеќе оздравени од новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во Струмица се регистрирани 30 нови случаи на заразени од коронавирус, а 59 се оздравени. Нема починати.

Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 627 -Куманово 73 -Дебар 1 -Штип 37 -Прилеп 98 -Тетово 72 -Струга 17 -Велес 55 -Битола 51 -Охрид 57 -Кавадарци 40 -Гостивар 84 -Гевгелија 11 –Струмица 30 -Крива Паланка 10 -Радовиш 9 -Крушево 8 -Кочани 34 -Пробиштип 4-Демир Хисар 2 -Македонски Брод 2 -Пехчево 1 -Берово 2 -Валандово 8 -Виница 20 -Делчево 6 -Кратово 2 -Свети Николе 11 -Кичево 10 -Ресен 13 -Неготино 11.

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74г), тројца од Штип (84, 70 и 62г), тројца од Прилеп (51, 40 и 55г), еден пациент од Струга (64г), четири од Битола (77, 77, 79 и 74г), еден од Гостивар (72г), еден од Радовиш (70г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Берово (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 937 оздравени пациенти од:

-Скопје 398 -Куманово 50-Дебар 8 -Штип 21 -Прилеп 28 -Тетово 41 -Струга 18 -Велес 38 -Битола 28 -Охрид 44 -Кавадарци 29 -Гостивар 23 -Гевгелија 12 –Струмица 59 -Крива Паланка 8 -Радовиш 9 -Крушево 2 -Кочани 19 -Пробиштип 8 -Демир Хисар 6 -Пехчево 1 -Берово 4 -Валандово 9 -Виница 8 -Делчево 17 -Кратово 2 -Свети Николе 15 -Кичево 18 -Ресен 4 -Неготино 10.

Досега во земјата се направени вкупно 300.200 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50015, бројката на оздравени пациенти е 29583, на починати е 1397, а бројот на активни случаи изнесува 19035.

Share via
Copy link