fbpx

Tags : Куклиш

Заврши меморијалниот турнир во мал фудбал „Јоже Хаџиевски“,првото место за

Синоќа во Куклиш заврши Меморијалниот турнир во мал фудбал „Јоже Хаџиевски 2023“ поддржан од градоначалникот Костадин Костадинов и Oпштина Струмица. На овој прв турнир учествуваа вкупно 24 екипи од целата држава. Првото место го освои екипата на „Алупласт-Васил“ од Јосифово, второто екипата на „Термaлни оранжерии“ од Банско, третото место го освои екипата на „Freight one“ […]

Известување од „Комуналец“ за снабдување со вода во Куклиш

Поради проблемот со водоснабдувањето кое се случи заради дефект на главна пумпна станица и нејзино менување со нова, во населеното место Куклиш деновиве ќе има цистерна со вода која ке биде присутна на разни локации низ населеното место со цел обезбедување на вода за основните потреби на населението.

Куклиш денеска и утре без вода

ЈПКД „Комуналец“ соопшти дека заради работа на отстранување дефект на водоводна мрежа без вода на 20 и 21 ноември 2023 година ќе остане населеното место Куклиш.

Реконструиран паркот во Куклиш

Денес градоначалникот Костадин Костадинов го посети населеното место Куклиш во кое се завршени повеќе активности од програмата за работа на Општина Струмица. Тој ги запозна претставниците на медиумите со завршеното оградување на паркот пред детската градинка, поставената нова мржена ограда на метална конструкција со бетонски ѕид, санираната мрежа на постоечката ограда на градинката, извршената поправка […]

„Баламов компани“ од Гевгелија победник на новогодишно-божиќниот турнир во Куклиш

Заврши Новогодишно – Божиќниот турнир во мал фудбал 2022/2023 година кој се одржа во спортската сала во Куклиш, а кој финансиски беше поддржан од градоначалникот Костадин Костадинов и Oпштина Струмица. На турнирот учествуваа 24 фудбалски екипи од повеќе градови во државата кои се натпреваруваа за награден фонд од 190.000 денари. Првото место го освои екипата […]

По 9 години од опожарувањето почна изградбата на новиот Дом

По 9 години од опожарувањето започна првата фаза од изградбата на новиот Дом на културата во населеното место Куклиш. Во оваа прва фаза ќе се изврши уривање на градбата од стариот дом и изградба во карабина фаза на новиот дом. Градоначалникот Костадин Костадинов со соработниците, претседателот на Советот Марјан Даскаловскии и советници, денеска беа на […]

Со пари од Министерството за локална и Општина Струмица ќе

-Изгорениот и уништен објект на поранешниот Дом на културата во село Куклиш, Струмица го враќаме во функција.Министерството за локална самоуправа заедно со Општина Струмица, на иницијатива на градоначалникот Костадин Костадинов во сооднос 50% – 50%, ќе инвестираат оваа година 8 милиони денари за обновување на Домот на културата во Куклиш, објави министерот за локална самоуправа, […]

Костадинов од Куклиш:Целосна реконструкција на Домот на културата

Интегрален текст од прес конференцијата на Костадин Костадинов, кандидат за градоначалник на Струмица од СДСМ Почитувани сограѓани од Куклиш, Почитувани Струмичани!Денес сме тука, во центарот на Куклиш, на локација пред Домот на културата. А тоа не е случајно!Културата и развојот на едно општество одат едно со друго. Се надополнуваат и се надоврзуваат.Куклиш е едно од […]

Изгоре камионска приколка во Куклиш

Утрово во 06:30 часот во село Куклиш, ТППЕ Струмица со 3 против пожарни возила и 9 пожарникари спасители учествуваше во гаснење на запалено товарно возило полно со картонска амбалажа. Опожарен е товарниот дел од возилото и самиот товар.

Општина Струмица ќе ги реконструира изгорените домови на културата во

Го враќаме културниот живот во населените места Куклиш и Вељуса. Изработена е комплетна техничка документација за целосна реконструкција на опожарениот Дом на културата во Куклиш и за Домот во Вељуса и издадено одобрение за градба за истите, информираше денес градоначалникот Коста Јаневски. Според проектната програма во објектите се предвидени следните содржини: сала за приредби и […]