fbpx

Tags : Никола Карев

Здружението „Медија Флеш“ ќе одржи втора работилница за медиумска писменост

Во рамките на реализирање на проектот „Читај меѓу редови: Спротивстави се на дезинформации и биди медиумски писмен во ера на дигитални вести!“, којшто го реализира Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“, во вторник на 21 мај во Средното училиште „Никола Карев“ во Струмица ќе се одржи работилница со ученици и професори од ова средно училиште. […]

Потпишан Меморандум за соработка меѓу „Медија Флеш“ и Средното училиште

Претседателот на Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“, Ристо Тасев и директорот на Државно средно училиште-Регионален центар за стручно образование и обука „Никола Карев” Струмица, Зоран Петков, потпишаа Меморандум за соработка. Меморандумот се однесува на резлизирање на проектот „Читај меѓу редови: Спротивстави се на дезинформации и  биди медиумски писмен во ера на дигитални вести!“, финансиски […]

СОУ „Никола Карев“ се трансформира во Регионален центар за стручно

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлуки за трансформирање на средните општински училишта „Никола Карев“ од Струмица и ,,Коле Неделковски“ од Велес во Регионални центри за стручно образование и обука. Со тоа бројот на Регионални центри за стручно образование и обука во државата се искачува на вкупно пет. Фото: архива

Одржана првата работилница за медиумска писменост во СОУ „Никола Карев“

Денес во СОУ „Никола Карев“ Струмица се одржа првата Работилница за медиумска писменост и препознавање говор на омраза наменета за младите средношколци. Работилницата има за цел зголемување на медиумската писменост кај младите, како и насочување кон критичко размислување и препознавање на невистинити и лажни вести. До младите, исто така, се доближи и темата Говор на […]

Одбележан патрониот празник на СОУ „Никола Карев“

Со пригодна свеченост денеска беше одбележан патрониот празник на Средното општинско училиште „Никола Карев“. На одбележувањето покрај професори и ученици присуствуваа и претставници на општина Струмица и повеќе гости – пријатели на училиштето. По положувањето на свежо цвеќе пред спомен бистата на Никола Карев, настапија членови на драмската секција и училишниот бенд.

Градоначалникот Костадинов во посета на СОУ„Никола Карев“

-Стручното образование е многу важна алка во локалниот економски развој.И како градоначалник и како општина го поддржуваме неговото унапредување во создавањето стручни кадри кои се барани на пазарот на трудот.Денеска го посетив средното општинско училиште „Никола Карев“ во чија програма се застапени повеќе струки, објави градоначалникот Костадинов. – Посебно задоволство ми беше посетата на работилницата […]

„Текстилците“ од „Никола Карев“ донираа постелнина во струмичката болница

Средношколците од текстилната струка при СОУ „Никола Карев“ донираа постелнина во празнични дезени што ја изработувале на часовите по практична настава, наменета за дечињата на одделот за педијатрија во струмичката болница. -Ова е трета донација и од се срце им благодариме на учениците , директорот и нивните ментори, за тоа што ќе пренесат дел од […]