fbpx

Tags : отворен

Отворен Новогодишниот базар во Струмица

Со интерактивната музичка претстава за деца „Возможната мисија на Paw Patrol и Снешко Смешко“ денеска на градскиот плоштад беше отворен Новогодишниот базар Струмица 2024. -Тој е уште едно предновогодишно изненадување и надополнување на предновогодишната атмосфера од градоначалникот Костадин Костадинов и општина Струмица, а кое им се допадна на граѓаните бидејќи го наполнија плоштадот, а најбројни […]

Отворен нов центар за дневен престој на деца со попреченост

Од денеска  во Струмица и официјално започнува да работи новиот Центар за дневен престој на деца со попреченост, соопштија денеска од Министерството за труд и социјална политика. Во центарот за децата со попреченост ќе се спроведуваат разновидни активности како и услуги со индивидуален третман. Услугите ќе ги спроведува здружението за поддршка во развојот и специјална едукација […]

Отворен Скејт парк во Струмица

Вечерва градоначалникот Костадин Костадинов присуствуваше на отворањето на првиот „Скејт парк“ во Струмица, сместен во спортско – рекреативниот дел од градскиот парк. Скејт паркот, кој беше изграден во предвидениот рок од шест месеци, опфаќа површина од 625 метри квадратни, а за негова комплетна реализација беа потрошени 6.200.000 денари, целосно обезбедени од буџетот на општина Струмица. […]

Отворен зелен лавиринт во Струмица, најголем во државата

-На вториот ден од пролетта во Струмица го отворивме првиот зелен лавиринт, најголем во државата.Лавиринтот е долг 190 метри на површина од 625 метри квадратни, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Идејата е на децата, поддржана од мене, како градоначалник, а реализирана од ЈПКД „Комуналец“.Испраќаме силна порака: за чиста Струмица ни треба висока еколошка свест […]

Струмичкиот карневал 2022 е свечено отворен

-Во прекрасен карневалски амбиент, којшто може да го има само во нашата Струмица, вечерва клучот од градот им го предадов на карневалистите кои ширум ќе ги отворат портите за сите љубители и почитувачи на нашата вековна карневалска традиција, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -По пауза од две години, поради пандемијата од Ковид – 19, […]

Отворено 29 издание на ФКТ „Ристо Шишков“

Вечерва во Струмица почна 29 издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Први пред публиката се претставија актерите од Народниот театар од Битола со о претставата „History of motherfuckers“ по мотиви на „Кориолан“ од Вилијам Шекспир, авторски проект на Андраш Урбан. По нив се претставија и актерите од штипскиот театар со „Крилја“ од Артур […]

ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН БОГОРОДИЦА Е ОТВОРЕН ЗА ПАТНИЧКИ И ТОВАРЕН СООБРАЌАЈ

Ве известуваме дека ГП Богородица е повторно отворен за патнички и товарен сообраќај во двата правци, информираа од Царинската управа. Пожарот е локализиран и работата на граничниот премин Богородица-Евзони се одвива нормално.

Од 13 часот преминот Евзони е отворен за патнички сообраќај

Денеска (14.05.2021 – петок), од страна на грчките гранични служби добивме известување дека од 13 часот е дозволен е влез во Република Грција на граѓаните  од ЕУ, трети земји и граѓани од Република Северна Македонија преку  ГП ,,Евзони“, соопштија пред малку од МВР.  Според протоколот за влез, граѓаните од ЕУ, од трети земји и од Репубика […]