fbpx

Tags : полицајци

Полициски билтен: радовишанец агресивно се однесува кон полицајци, физички напад

На 08.06.2024 во 10.15 часот во на ул. „22 Октомври“ во Радовиш од страна на полициски службеници од Полициската станица Радовиш бил приведен Б.А.(62) од Радовиш бидејќи агресивно се однесувал кон полициски службеници кои извршувале службени задачи. По целосно расчистување на случајот против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава. На 08.06.2024 во 09.00 часот во […]

Полициски билтен:радовишанец агресивно се однесувал кон полицајци, повреден тракторист, пронајдена

На 28.04.2024 во 01.10 часот во Радовиш полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода Т.К.(48) од Радовиш. Тој на ул. „1-ви мај“ во Радовиш агресивно се однесувал кон полициски службеници кои извршувале службени задачи. Лицето било задржано во Полициската станица Радовиш и по документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна […]

Полициски билтен:агресивно однесување кон полицајци, физички напад во село Баница

На 20.03.2024 во 22.50 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Б.Т.(31) од Струмица, О.К.(42) и П.С.(31), двајцата од село Баница, струмичко, затоа што агресивно се однесувале кон полициски службеници кои извршувале службени задачи. Лицата биле задржани во Полициската станица Струмица, а за настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица. По […]

Жител на Просениково нападнал полицајци

На 21.10.2023 во 01.30 часот во с.Просениково, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.М.(40) од истото село, поради тоа што физички нападнал полициски службеници кои извршувале службени дејствија. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Кривична против трoјца полицајци за малтретирање во вршење на службата

Денеска Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави кривична пријава против полициските службеници Е.С., Р.Ш. и М.Р., сите од СВР Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“, казниво по член 143 став 1 […]

Полицајци пукале во воздух за да се одбранат при приведување

Вчета на полноќ на улицата „Бетовенова“ од полициски службеници од СВР Струмица бил лишен од слобода Ш.М.(32) од Струмица за повеќе сторени кривични дела и одредена мерка притвор, соопштија денес од МВР. При преземање на мерките за негово приведување, повеќе лица ги нападнале полициските службеници со тврди предмети, при што од страна на полициските службеници […]

Кривична за двајца полицајци кои тепале затвореник во струмичкиот затвор

Секторот за внатрешни работи Струмица, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје, поднесе кривична пријава против П.П.(31) од сeло Василево и А.М.(25) од Струмица, двајцата полициски службеници, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „малтретирање во вршење на службата“, казниво по член 143 од Кривичниот законик, соопштија попладнево […]

МВР ги казни полицајците што ја попречуваа работата на колешката

Здружението на новинарите на Македонија ја поздравува одлуката на Внатрешната контрола на МВР која утврди незаконско постапување на полициските службеници за попречување на новинарката Билјана Секуловска при вршење на своите професионални обврски. Имено, на 07.06.2020 година околу 19.00 часот, новинарката Билјана Секуловска, уредник во онлајн медиумот www.novatv.mk, при обавување на професионалните задачи сликала полициска патрола која […]