fbpx

Tags : Пожар

Гори депонијата кај Ново Село

ЈПКД „Комуна“, во соработка со против пожарните единици на Ново Село и Струмица,, прават напори да го изгаснат пожарот кој гори на депонијата „Солена Река“ Ново Село, меѓутоа поради недостапноста и локацијата, односно подземен пожар, тој продолжува да гори но нема опасност да се шири надвор, информираа денес од Општина Ново Село. -Тие и понатаму […]

Голем пожар на депонијата кај Добрашинци

Голем пожар избувна на депонијата кај селото Добрашинци во која се одлага отпадот од општините Струмица и Василево. Избувнувањето на пожарот го потврди командирот на Територијалната против пожарна едница на Струмица, Александар Гудев, кој информираше дека според првичните информации пожарот зафатил поголема површина, а силниот ветар го проширува кон акумулацијата „Турија“. Екипи на ТППЕ Струмица […]

Изгаснат пожарот кај Едрениково

Денес во раните утрински часови екипите на ТППЕ Струмица успеаја да го изгаснат пожарот што вчера избувна во атарот на населеното место Едрениково и набрзо се прошири кон соседното Владевци и регионалниот пат Струмица-Радовиш, опожарувајќи го целиот простор. Гореше сувата трева и нискостеблестата шума што се најде на патот на огнените јазици. Доцна синоќа преку […]

Пожарот над Едрениково е ставен под контрола

По скоро петчасовна борба со големиот пожар, кој избувна попладнево над селото Едрениково, пожарникарите успееја да го стават под контрола, информира командирот на ТППЕ -Струмица, Александар Гудев. Шест против пожарни возила и 25 пожарникари учествуваа во гаснењето на пожарот, кој избувна околу 18 часот и е зафатена голема површина над селото Едрениково. Успеавме да го […]

Изгоре „опел“во Банско

Денес во 09:51 часот во село Банско, Територијалната против пожарна единица на Струмица со едно возило и четири пожарникари интервенираше на гаснење на запален автомобил марка „опел“. Заради големата оддалеченост и лесно запаливите материјали пожарот бил во поодмината фаза и е ликвидиран за 5 минути по пристигнувањето на пожарникарите.

Одбележана осумгодишнината од големиот пожар над Струмица

Пред спомен обележјето што општина Струмица го подигна во чест на четворицата храбри граѓани кои животите ги загубија во борбата со огнената стихија, денес беше одбележана осумгодишнината од големиот пожар во близина на месноста „Двата пата“, кој избувна на 23 јули 2012 година. На одбележувањето, покрај семејствата на загинатите присуствуваа и цвеќе положија делегација на […]

Во пожар кај Дабиле изгореа комбајн, овоштарник и слама

Вчера во атарот на село Дабиле, ТППЕ Струмица со четири против пожарни возила и 12 пожарникари интервенираше на гаснење на запален овоштарник со шупа и земјоделски машини, комбајн и балирана слама. Пожарот е локализиран и ликвидиран, а причинета е голема материјална штета. Пожарникарите интервенирале и во атарот на село Банско, каде гаснеле запалена сува трева […]

Пожарникарите гаснеа предавател кај Колешино

Попладне во 18:35 часот во атарот на село Колешино, Територијалната против пожарна единица на Струмица со две против пожарни возила и пет пожарникари интервенираше на гаснење на телекомуникациски предавател, запалена сува трева и отпаден материјал. Пожарот е локализиран и ликвидиран околу 21:00 часот. Фото: Пожарникари-Струмица

Пожарникарите изгаснаа пожар на отворено кај Дабиле

Денес во 13:15 часот во атарот на село Дабиле, Територијалната против пожарна единица на Струмица со едно ПП возило и три пожарникари интервенираше на гаснење на запалена сува трева и отпаден материјал. Пожарот е успешно локализиран и ликвидиран околу 14.30 часот.

Во пожар во отпад кај Струмица гореа стари возила

Во 10:57 часот на булувар „Климент Охридски“ со 3 против пожарни возила и 6 пожарникари ТППЕ-Струмица интервенираше на гаснење на отпад на стари автомобили, информираа струмичките пожарникари. Во 09:25 часот во атарот на село Дабиле, ТППЕ Струмица со 1 против пожарно возило и 3 пожарникари интервенираше на гаснење на запалена сува трева и ѓубре во […]