fbpx

Tags : Пожари

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион почна со реализација

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион започна со имплементација на проектот „Рано откривање на пожарите и нивно движење за превенција и справување со катастрофи – eFIDAR“. Центарот е проектен партнер во овој проект и го имплементира заедно со Регионот на Централна Македонија, Грција и Центар за управување со кризи, Република Северна Македонија. Проектот е […]

Полициски билтен:пожари во Струмичко и Гевгелиско и физички напад во

На 14.07.2022 во Полициската станица Струмица било пријавено дека на место викано „Трнки“ во атар на село Пиперево, струмичко, настанал пожар кој зафатил земјоделска површина засадена со пченица. Во пожарот нема повредени лица, а увид на местото извршиле екипа на СВР Струмица и инспектор за пожари. Пожарот изгаснал сам пред пристигнување на противпожарна екипа.   […]

Струмичките пожарникари вчера гаснеле три големи пожари на отворено

Вчера ТППЕ Струмица имаше три поголеми интервенции на отворен простор и тоа : – во атарот на с.Колешино со 4 ПП возила и 14 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева, грмушки и дрвја. Опожарена е површина од околу 3 хектари. – во атарот на с.Едрениково со 2 ПП возила и 7 […]

Пожарникарите денеска гаснеле пет пожари на отворено во струмичко

Денеска ТППЕ Струмица интервенирала на 5 локации и тоа: -Во атарот на с.Габрово гореше сува трева и нискостеблеста шума со површина од околу 2 хектари. Интервенирано е со 3ПП возило и 9 пожарникари-спасители. -Во атарот на с Добрашинци гореше сува трева и ѓубре. Интервенирано е со 1ПП возило и 3 пожарникари-спасители. -Во атарот на с.Г.Балдовци […]

Полициски билтен:два пожари во еден ден кај Николиќ, ограбена обложувалница

На 17.08.2021 година во 11:40 часот во Полициското одделение Нов Дојран било пријавено дека настанал пожар во близина на село Николиќ, дојранско, во кој била зафатена депонија и нискостеблеста шума. Пожарот бил изгаснат од екипа противпожарна единица Дојран, а повредени лица нема.Истиот ден во 17:00 часот во Полициско одделение Дојран поврторно бил пријавен пожар на […]

Струмичките пожарникари помагаат во гаснењето на големите пожари

Денеска ТППЕ Струмица испрати едно теренско ПП возило и двајца пожарникари-спасители во село Будинарци. Се работи заедно со други здружени противпожарни тимови од Македонија и други држави. Во текот на вчерашниот ден ТППЕ Струмица испрати едно ПП возило со 5 пожарникари-спасители во ТППЕ Радовиш, додека тамошните пожарникари-спасители го гаснеа пожарот кој беснееше над селото Дамјан. […]

ЦУК: Активни се пожарите кај Погана и селото Дамјан

Пожарот од 01.08.21 во месноста Погана кој започна околу 12:30 часот и зафати површина од околу 1350 хектари, се уште е активен, посебно во делот непосредно пред ветерниците кај Богданци. На терен беа ангажирани следните сили:2 ПП возила од ТППЕ Валандово со 7 пожарникари, 14 од ШС Саланџак-Валандово, 11 припадници на АРСМ, ДЗС Валандово 7, […]

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена заради

Владата на Република Северна Македонија на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава во 8:30 часот (05.08.2021) преку видеоконференциска врска донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија во траење од 30 дена. Одлуката е на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување  со кризи, чии […]

Во Југоистокот пожари кај Валандово, преминот Богородица и Ново Село

Шумскиот пожар кој се појави околу 12:30 часот на ден 01.08.2021 година кај местото Погана и кој зафати површина од 200 хектари ниско стеблеста шума (даб, габер, прнар, јасен) се уште е активен. Пожарот во утринските часови беше во мирување, но попладнево со појавата на северен ветер, повторни се засили и се движи во правец […]

Вчера во струмичко избувнале четири пожари на отворено

Вчера ТППЕ Струмица со 4 ПП возила и 10 пожарникари-спасители во атарот помеѓу селата Петралинци и Гечерлија интервенираше на гаснење на запалени стрништа, сува трева и насади со лозје. Заради силниот ветер пожарот се ширеше со голема брзина при што беа загрозени неколку околни објекти. Благодарение на брзата интервенција пожарот беше успешно локализиран и ликвидиран, […]