fbpx

Tags : струмички карневал

Цветанка и Лефтер Андонови избрани за принцеза и принц на

Синоќа во хотелот „Сириус“ се одржа традиционалниот маскенбал, како дел од карневалските свечености во нашиот град и своевидна увертира во утрешната интернационалната карневалска поворка од големиот Струмички карневал. Во друштво на гости од балканските земји, како и претставници на FECC од повеќе европски земји, на чело со претседателот на FECC Ларс Алгел, на маскенбалот, присуствуваше […]

Познати учесниците на Струмичкиот карневал и имињата на маските

Со предавањето на клучот од страна на градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, на карневалистите утре (18:30 часот) почнуваат осумдневните карневалски празнувања во Струмица. Празнувањето ќе кулминира в сабота кога се одржува Интернационалната карневалска вечер на која, како што објави Организацискиот одбор, ќе учествуваат 47 карневалски групи со околу 1.000 учесници од кои 20 групи се […]

Струмичкиот карневал на 16 март

Организациониот одбор на Струмичкиот карневал денеска ги објави програмата и плакатот нза годинашното издание на Струмичкиот карневал, кој годинава ќе се одржи од 13 до 20 март. Интернационалната карневалска поворка ќе се одржи на 16 март со почеток во 18:30 часот.

Струмичкиот карневал годинава на 25 февруари

Главната карневалска вечер на годинашното издание на Интернационалниот струмички карневал ќе се одржи на 25 февруари. Ова е објавено на интернет страницата на Струмичкиот карневал http://www.strumickikarneval.com/index.php/mk/ Струмичкиот карневал традиционално се одржува со почнувањето на големите велигденски пости и секоја година се одржува на различен датум во зависност од тоа кога се слави Велигден.

Соопштени наградите за најдобрите маски на Струмичкиот карневал

За категорија А: групна маска со 50 и повеќе лица1-ва награда, маска со реден број 10 “Маскен Марш“ СОУ „Никола Карев„ Струмица, во висина од 1.000 евра во денарска противвредност; (70 бода)2-ра награда, маска со реден број 14 „CANDY WORLD Сладок Свет “, Студио за модерен балет „Газели„, во висина од 900 евра во денарска […]

Струмичкиот карневал 2022 е свечено отворен

-Во прекрасен карневалски амбиент, којшто може да го има само во нашата Струмица, вечерва клучот од градот им го предадов на карневалистите кои ширум ќе ги отворат портите за сите љубители и почитувачи на нашата вековна карневалска традиција, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -По пауза од две години, поради пандемијата од Ковид – 19, […]

Костадинов: Задутре почнува струмичкото чудо-Струмичкиот карневал!

По пауза од две години поради пандемијата од Ковид 19 го враќаме „Струмичкото чудо“. Вековната карневалска традиција продолжува од 2 до 9 март со сите нишани на типичното, само за нас, празнување под маски, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Со претседателот на Организациониот одбор на карневалот, Александар Цицимов, на денешната прес конференција ја информиравме […]

Струмичкиот карневал во редуцирано издание ќе се одржи од 2

-Со организациониот одбор на карневалот договорено е оваа година да има карневал во редуцирано издание и со строго почитување на здравствените протоколи за јавни настани во услови на пандемија од Ковид – 19, информираше денеска градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. Главната карневалска вечер ќе се одржи на 5 март и оваа година новина е тоа […]

Доделени наградите и отворена изложбата од Меѓународниот фестивалот на карикатура

Со доделување на наградите и отворање на изложбата вечерва во Центарот за култура во Струмица беа соопштени наградените карикатуристи и афористичари од 22. Меѓународен фестивал на карикатура и афоризам што традиционално се одржува во рамки на Струмичкиот карневал. Златна плакета за најдобра карикатура доби македонскиот карикатурист Миро Ѓеоргиевски.Сребрена плакета доби Луис Нол од Австралија, а […]

Програма за одбележување на Струмичкиот карневал 2021 во услови на

Имајќи ја во предвид ситуацијата со пандемијата со Ковид – 19 која зема се поголем замав и мерките за заштита од истиот, ја известуваме јавноста дека Струмичкиот карневал 2021 НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ. Организациониот одбор донесе одлука на симболичен начин да ги одбележиме карневалските празнувања со мерки и активности кои се во рамките на протоколите […]