fbpx

Tags : Болница

Фондацијата „Заев-едно општество за сите“ донираше комплетно опремено амбулантно возило

Фондацијата „Заев-едно општество за сите“ денеска на Струмичката болница и донираше комплетно опремено амбулантно возило. Директорот на Фондацијата, Зоран Заев, и ги предаде клучевите од возилото на директорката д-р Катерина Кузмановска, а на настанот присутвуваа и членот на Одборот на Фондацијата, д-р Венко Филипче и заменик министерката за здравство, д-р Маја Манолева. Инаку, претходно во […]

„Текстилците“ од „Никола Карев“ донираа постелнина во струмичката болница

Средношколците од текстилната струка при СОУ „Никола Карев“ донираа постелнина во празнични дезени што ја изработувале на часовите по практична настава, наменета за дечињата на одделот за педијатрија во струмичката болница. -Ова е трета донација и од се срце им благодариме на учениците , директорот и нивните ментори, за тоа што ќе пренесат дел од […]

Се инсталира магнетна резонанца во струмичкта болница

Се инсталира нов најсовремен апарат за магнетна резонанца 1,5Tesla во Струмица. Со новите магнетни резонанци овзможуваме примена на нови технологии во нашиот здравствен систем, објави министерот за дравство, Венко Филипче. -За првпат здравствените установи добиваат апарати опремени со сите најсовремени модификации кои имаат значителна предност и за пациентите и за специјалистите од различни области. Минатата […]

Со стартот на изградбата на новата котларница, почна гасификацијата на

-Овој зафат, за мене лично како градоначалник и за општина Струмица има големо значење. Болницата, неколку години наназад беше посочувана како еден од загадувачите во нашата Општина бидејќи затоплувањето се вршеше со нафта и секако оние мерни станици коишто ги поставивме на почетокот од овој 3-4 годишен период, покажаа дека и општина Струмица, иако немавме […]

Градоначалникот Јаневски ја посети болницата

-Попладнето ја посетив ЈЗУ „Општа болница“ Струмица и со директорот, д-р Наќе Гогов, разговаравме за актуелната состојба со Ковид – 19, менаџирањето на болницата, опремувањето на новото болничко крило и поставувањето на модуларната болница, објави градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Додава дека состојбата е стабилна и под контрола, но се уште многу ризична, а тоа […]

Од новогодишното украсување на градот Општината донираше еден милион денари

Општина Струмица од буџетот за 2020 година ќе донира еден милион денари на Јавната здравствена установа „Општа болница – Струмица“ за набавка на опрема и материјали за справување со пандемијата на Ковид – 19. Советниците одлуката ја донесоа едногласно на денешната 41 седница, на предлог на градоначалникот Коста Јаневски, со која Општината се откажува од […]

Црвен крст донираше кебиња на болницата

Општинската организација на Црвен крст Струмица за потребите на детското одделение и Ковид центарот во ЈЗУ „Општа болница “ Струмица донираше 70 ќебиња со цел дополнително да се помогне на овие одделенија во кризната состојба предизвикана од вирусот Ковид-19. На малите пациенти од детско одделение се донираше и ужина со желба за побрзо оздравување. Донацијата […]

Спречен нов инцидент во струмичката болница откако почина деветмесечно дете

Попладнево околу 16:00 часот на детското одделение при струмичката болница е спречен нов инцидент, откако починало деветмесечно дете од село Банско, а еден од роднините на детето реагирал со обвинувања кон лекарите. Според директорот на болницата, д-р Наќе Гогов, детето во болницата било донесено во многу тешка состојба и покрај обидите за реанимација од страна […]

Украден мртовец од струмичката болница

Дваесетина граѓани од Турското маало претпладне околу 09:00 часот украле мртовец од Инфективното одделение на болницата. Морбидната вест ја потврди директорот на болницата, д-р Наќе Гогов, кој рече дека се се одвивало како на филмска лента. -Пациент на 49 годишна возраст бил донесен на инфективното одделение во тешка состојба и набргу потоа починал.Дваесетина граѓани од […]

Физички напади во Струмица и Радовиш, пронајден бегалец од болницата

Вчера во 04:00 часот во Полициска станица Радовиш, М.К. (24) од Радовиш пријавил дека на бензинска пумпа во Радовиш бил физички нападнат од Т.И. од Радовиш. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. На 19.07.2020 во 00:20 часот во Полициската станица Радовиш бил приведен С.П.(33) од село Подареш, Радовишко, по кого била распишана потерница […]