fbpx

Tags : Избори

ДИК закажа седница во 18.00 часот за приговорите поднесени за

Државната изборна комисија за денеска за 18:00 часот ја закажа седницата на која ќе започне разгледувањето и одлучувањето по 2.142 приговори поднесени за постапката за гласање и за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на предвремените Парламентарни избори, за што рокот заврши соноќа во 19:30 часот. Најпрво ќе се разгледуваат приговорите поднесени за постапката […]

ДИК се корегираше, пресмета дополнителни 1.416 гласачи, и плус 98

Државната изборна комисија попладнево донесе заклучок за исправка на технички грешки. Поточно информираат дека се вршат исправки на техничките грешки при објавувањето на бројките од четвртокот доцна попладне по завршувањето на предвремените парламентарни избори. Според новите бројки, зголемен е бројот на граѓани кои гласале и бројот на неважечки ливчиња. Па така, сега соопштија дека всушност […]

ДИК: СДСМ – 46, ВМРО ДПМНЕ – 44, ДУИ -15,

Државната изборна комисија на прес-конференција соопшти дека СДСМ и коалицијата „Можеме“ освоиле најмногу гласови на парламентарните избори, односно 327.329 гласа. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоиле 315.344 гласа, ДУИ – 104.587 гласа, Алијансата за Албанците и Алтернативата – 81.297, Левицата – 37.551, ДПА – 13.891, Интегра – 12.291, ГДУ – 3.555 гласа, соопшти претседателот на ДИК, Оливер […]

Излезноста до 9 часот е 5,19 отсто, гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи во Избирачкиот список односно 94.167 гласачи. Државната изборна комисија соопшти дека одѕивот до девет часот е од 2326 избирачки места. Најголем одѕив имало во Кривогаштани каде на гласање излегле 13,1 % од гласачите, а најмал […]

Пријавете повреда на избирачкото право на бесплатна телефонска линија кај

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на која граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право. Од прес-службата на Народниот правобранител соопштија дека отворени за граѓаните ќе бидат сите седум канцеларии на Народниот правобранител […]

Костадинов: Младите одбираат нова развојна економија за да биде уште

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и кандидат за пратеник од СДСМ: Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политики со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво вработување на младиот човек. Стапката на невработеност кај младите лица денес изнесува 35,3% што е многу пониска од […]

Ели Панова: Сите заедно да ја започнеме обновата на Македонија

Обраќање на Ели Панова, кандидат за пратеник од коалицијата „Обнова за Македонија“ Ајде сите заедно да ја започнеме обновата на Македонија.Да се обединиме околу Програмата на ВМРО-ДПМНЕ затоа што за нас дадениот збор е: гаранција за реализација. Сето она што сме го ветиле упорно и вредно ќе го реализираме. Зад нашиот ветен збор стои тим […]

Шекеринска: Со четвртиот пакет мерки, домашна картичка ќе добијат и

Според сегашното темпо на зголемување на минималната плата и земајќи предвид дека за време на епидемијата успеавме минималната плата да ја зачуваме на исто ниво, целта ни е минималната плата во следниот четиригодишен период да порасне на 20.000 денари, изјави денеска во Дебар носителката на кандидатската листа на коалицијата „Можеме“ во Петтата изборнаа единица и […]

Костадинов: Со СДСМ рудник за злато нема да има

Од овде од Иловица од преубавиот струмички регион упатувам јасна порака!Со СДСМ рудник за злато нема да има. Ние веќе го имаме наши рудници и наше злато.За нас рудници се нашите ниви, нашето злато се нашите производи. Разликата е јасна.Гласот за СДСМ е глас за здрава и чиста животна средина, глас за силно земјоделие.Гласот за […]

Заев: Време е за нови успеси, по победата на 15

Соопштение за јавност Почитувани граѓани, почитувани новинари, Чест ми е што денеска, од мојата, од нашата македонска Струмица ја почнуваме кампањата на коалицијата „Можеме,“ предводена од СДСМ. Поради заштитата на јавното здравје, ќе водиме една поинаква кампања и ќе ги повикаме сите граѓани да ги слушнат нашите решенија и да излезат на овие избори кои се особено […]