fbpx

Tags : Избори

Во десетте општини од Југоистокот почна гласањето за вториот круг

На 273 избирачки места во десетте општини во Југоистокот почна гласањето за вториот круг претседателски и парламентарни избори. Право на глас имаат над 141 илјади гласачи, а сите избирачки места се отврени во 7 часот утрово и изборниот процес се одвива без проблеми. Во Југоисточниот плански регион се гласа во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, […]

Пендаровски за Филипче: Станува збор за човек за кој ти

„Многу човечки животи се спасени заради неговите интервенции, неговите дијагнози, неговите операции. Просто кажано станува збор за човек кој ти е мерак да го гласаш“, вакви зборови упати кандидатот за претседател Стево Пендаровски за д-р Венко Филипче, носител на листа на Изборна единица 4. Пендаровски вечерва караванот за претстојните претседателски избори го продолжува од Радовиш […]

Заев гласаше на вонредните внатрепартиски избори

СДСМ ја подигна внатрепартиската демократија на највисоко ниво. Членовите избираат претседател на непосредни избори со тајно гласање, со што се поставува нов стандард на македонската политичка сцена, напиша претседателот на СДСМ на својот фејсбук профил. Денеска гласав на вонредните внатрепартиски избори во општинскиот штаб на СДСМ во Струмица. Им посакувам среќа на тројцата кандидати, победникот […]

Кривична пријава за двајца радовишани за поткуп при избори и

Одделението за внатрешни работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство Радовиш, поднесе кривична пријава против Ш.Ш.(35) од Радовиш и уште едно лице поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „поткуп при избори и гласање“ по член 162 од Кривичниот законик. На 16.10.2021, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш во дворно место на […]

ДИК закажа седница во 18.00 часот за приговорите поднесени за

Државната изборна комисија за денеска за 18:00 часот ја закажа седницата на која ќе започне разгледувањето и одлучувањето по 2.142 приговори поднесени за постапката за гласање и за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на предвремените Парламентарни избори, за што рокот заврши соноќа во 19:30 часот. Најпрво ќе се разгледуваат приговорите поднесени за постапката […]

ДИК се корегираше, пресмета дополнителни 1.416 гласачи, и плус 98

Државната изборна комисија попладнево донесе заклучок за исправка на технички грешки. Поточно информираат дека се вршат исправки на техничките грешки при објавувањето на бројките од четвртокот доцна попладне по завршувањето на предвремените парламентарни избори. Според новите бројки, зголемен е бројот на граѓани кои гласале и бројот на неважечки ливчиња. Па така, сега соопштија дека всушност […]

ДИК: СДСМ – 46, ВМРО ДПМНЕ – 44, ДУИ -15,

Државната изборна комисија на прес-конференција соопшти дека СДСМ и коалицијата „Можеме“ освоиле најмногу гласови на парламентарните избори, односно 327.329 гласа. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоиле 315.344 гласа, ДУИ – 104.587 гласа, Алијансата за Албанците и Алтернативата – 81.297, Левицата – 37.551, ДПА – 13.891, Интегра – 12.291, ГДУ – 3.555 гласа, соопшти претседателот на ДИК, Оливер […]

Излезноста до 9 часот е 5,19 отсто, гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи во Избирачкиот список односно 94.167 гласачи. Државната изборна комисија соопшти дека одѕивот до девет часот е од 2326 избирачки места. Најголем одѕив имало во Кривогаштани каде на гласање излегле 13,1 % од гласачите, а најмал […]

Пријавете повреда на избирачкото право на бесплатна телефонска линија кај

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на која граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право. Од прес-службата на Народниот правобранител соопштија дека отворени за граѓаните ќе бидат сите седум канцеларии на Народниот правобранител […]

Костадинов: Младите одбираат нова развојна економија за да биде уште

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и кандидат за пратеник од СДСМ: Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политики со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво вработување на младиот човек. Стапката на невработеност кај младите лица денес изнесува 35,3% што е многу пониска од […]