fbpx

Tags : кампања

По повод 8.Март превентивна кампања на полицијата „Вози одговорно“

Во чест на одбележување на празникот на жената 8-ми Март, Секторот за внатрешни работи Струмица, во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и Факултетот за безбедност ја спроведоа кампањата „Вози одговорно“. -На повеќе локации на подрачјето на Струмица полициски службеници од СВР Струмица и советници од Републичкиот совет за безбедност на […]

Елеуса Фондација ја започна кампањата „Подари дел од својата трпеза,

Елеуса Фондација  започна голема хуманитарна акција под мотото „Подари дел од својата трпеза, нахрани гладен“. Во поголемиот број маркети низ Струмица поставени се корпи во кои граѓаните може да оставаат прехранбени продукти, кои потоа ќе бидат доставени до најсиромашните наши сограѓани за претстојните божиќни празници. Корпите со препознатливото лого на Елеуса Фондација и мотото „Подари […]

Спасовски и Костадинов во посета на Општина Струмица и СОУ

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамки на денешната посета на СВР Струмица, по повод реализирање на проектот „Отворен Кабинет” во СВР Струмица, оствари работна средба и со градоначалникот на Општина Струмица, Костадин Костадинов, по што заедно се упатија кон СОУ „Јане Сандански” со цел реализација на превентивната активност „Кажи НЕ на дрогата, […]

СВР Струмица со кампања „МВР за граѓаните – заедница, доверба

Министерството за внатрешни работи, а со тоа и Секторот за внатрешни работи Струмица денес започна со реализирањето на кампањата „МВР за граѓаните –  заедница, доверба и одговорност“. Во рамките на кампањата денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица со делење на летоци и непосреден разговор со граѓаните […]

Кампања за подобрување на перцепциите на Ромите за придобивките од

Националниот ромски центар во партнерство со приватната агенција за вработување МОТИВИ и со поддршка на We Effect имплементираат кампања за подобрување на перцепциите на Ромите за придобивките од вработување. „Статистичките податоци говорат дека постои голема разлика на пазарот на трудот помеѓу припадниците на ромското и неромското население. Бројот на мажи Роми кои работат во „сивата […]

Кампања на општина Босилово за одговорно учество во сообраќајот

-Намали ја брзината! За твоја и наша безбедност! Кампања на општина Босилово за подигање на свеста за одговорно учество во сообраќајот.Брзото возење изнудува грешки кои најчесто завршуваат фатално. Затоа апелираме до сите учесници во сообраќајот да ја намалат брзината бидејки се работи за здравјето и животот на секој од нас, објави денеска градоначалникот на Босилово, […]

СВР Струмица со активности во кампањата „Не користи петарди и

Одделението за превенција при Секторот за внатрешни работи Струмица преку реализирање на повеќе активности ја спроведе кампањата „Не користи петарди и пиротехнички средства“, промовирана од страна на Министерството за внатрешни работи. Од страна на полициски службеници се спроведени едукативни предавања со ученици од осмо и деветто одделение во сите основни училишта на подрачјата на општините […]

Општина Радовиш почна кампања за воведување зонско паркирање

Општина Радовиш денеска објави дека започнува со реализација на кампањата „ПАРКИРАЈТЕ СОВЕСНО И ОДГОВОРНО“, чија главна цел е – во најблиска иднина воведување на зонско паркирање за граѓаните на општина Радовиш. -Свесни сме за секојдневните проблеми со кои се соочувате во делот на паркирањето на вашите возила и затоа ја очекуваме Вашата поддршка на овој […]

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како начин за лична и колективна здравствена заштита од КОВИД-19, да ја зголеми одговорноста и свесноста кај […]

Реализирана кампања „Вози одговорно!!! Вози одморен!!!“

Секторот за внатрешни работи преку Отсекот за превенција, а во партнерство со РСБСП и млади волонтери во РСБСП, вчера, на релација Струмица – Граничен Премин „Ново Село“ на магистралниот пат А4,  ја реализираше летната кампања –  2021 која се одвива под мотото: „Вози одговорно!!! Вози одморен!!!“. Целта на летната кампања е подобрување на безбедноста во […]