fbpx

Tags : Муртино

Во Муртино изгоре автомобил и помошен објект

Струмичките пожарникари информираа дека синоќа во 22:15 часот во село Муртино со едно против пожарно возило возило и 5 пожарникари-спасители интервенирале на гасење на запалено патничко моторно возило и помошен објект. Пожарот бил во разгорена фаза и брзо по пристигнувањето е изгаснат и е спречено негово ширење кон останатите делови на објектот.

Изгоре автомобил на патот меѓу Муртино и Сачево

Денеска во 09:30 часот, на патот помеѓу селата Муртино и Сачево, ТППЕ Струмица со 1 ПП возило и 3 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалено патничко моторно возило, соопштија струмичките пожарникари. Пожарот беше во разгорена фаза при што е спречено негово натамошно ширење. Причинета е значителна материјална штета.

Одбележан патрониот празник на училиштата „Маршал Тито“ во Струмица и

Во Oсновното општинско училиште „Маршал Тито“ во Струмица денеска беше одбележан патрониот празник. Во присуство на гости и пријатели на училиштето, родители, вработени и ученици, за празникот зборуваше директорката Благица Устапетрова, а беше изведена и богата програма специјално подготвена за овој голем празник за училиштето. Денеска празнуваа и учениците и вработените во Oсновното општинско училиште […]

Струмичките пожарникари гасеа запалена сува трева кај Муртино

Денеска во 10:13 часот, во атарот на село Муртино, ТППЕ Струмица со 1 теренско против пожарно возило и 3 пожарникари – спасители интервенираше на гасење на запалена сува трева. Пожарот е локализиран и ликвидиран веднаш по пристигнувањето.

Три лица повредени во сообраќајка кај Муртино

Три лица се повредени во денешната сообраќајка која се случила на излезот од Муртино. Според информациите од портпаролот на СВР Струмица, Александра Трајанова автомобил марка „опел“ со струмички регистарски ознаки удрил во бетонски електричен столб. Повредените се пренесени на лекување во болницата во Струмица, а од полицијата повеќе детали за сообраќајката најавуваат за утре.

Првачиња од Муртино го посетија граданачалникот Костадинов

Во рамките на одбележувањето на Детската недела, денеска, првачињата од ООУ „Маршал Тито“ од Муртино го посетија градоначалникот Костадин Костадинов.На средбата разговараа за почетокот на учебната година, за нивните желби и очекувања, но и играа и се забавуваа во кабинетот. Градоначалникот им подели подароци и им поска многу успех во учењето и весело и безгрижно […]

Пуштена во употреба новата спортска сала во училиштето во Муртино

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов и министерот за образование и наука, Јетон Шаќири денеска ја пуштија во употреба новата спортска сала во училиштето „Маршал Тито“ во Муртино. -Изградена по најсовремени стандарди на површина од 650 метри квадратни, салата обезбедува квалитетни услови за реализација на часовите по физичко образование и тоа не само за учениците од […]

Гром удри во куќа во Муртино, Костадинов најави решавање на

Гром удрил во куќа во селото Муртино во 20:50 часот по што се запалила покривната конструкција, која по интервенција на пожарникарите е изгасната, а нема ранети и повредени, информираше командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев, по вечерашното невреме кое го зафати регионот проследено со обилен дожд и силен ветер. -Во гаснењето на покривната конструкција учествуваше […]

Во завршна фаза е изградбата на спортската сала во ООУ

Градончалникот Костадин Костадинов со своите соработници и дел од членовите на Советот на општина Струмица, денеска, изврши увид во завршните активности. Ако се се одвива според планот, салата ќе биде пуштена во употреба кон крајот на месец април. Инвеститор на проектот е Владата на Република Северна Македонија, се реализира преку Министерство на образование и наука, […]

Почна изградбата на спортска сала во Муртино

По претходно завршување на подготвителните работи кои беа обврска на општина Струмица, денеска, официјално започна изградбата на спортската сала „Модел 1“ на површина од 650 метри квадратни во населеното место Муртино. Финансискиот зафат на оваа инвестиција е околу 24.000.000 денари, а рокот на изведба 7 месеци. Средствата се обезбедени од Министерството за образование и наука, […]