fbpx

Tags : средба

Средба Костадинов-Фридман

Градоначалникот Костадин Костадинов денеска оствари средба со Ебен Фридман шеф на Мониторинг одделот при мисијата на ОБСЕ во Скопје.На средбата разговараа на теми од областа на безбедноста во градот и новите предизвици со коишто се соочува општина Струмица во секојдневното работење. Општина Струмица и Мисијата на ОБСЕ во Скопје имаат одлична соработка и долги пријателски […]

Градоначалникот Костадинов имаше средба со вицепремиерот Маричиќ и министерката Тренчевска

Градоначалникот Костадин Костадинов, попладнево имаше средба со  заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ и министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска. На средбата во неговиот кабинет разговараа на актуелни теми од работата на локалната и централната власт и взаемната соработка во областа на социјалната заштита и европските политики и перспективи. Со […]

Костадинов на средба со членови на Локалниот младински совет на

Градоначалникот Костадин Костадинов денеска ја одржа првата официјална средба со членовите на новоформираниот Локален младински совет на општина Струмица. На средбата разговараа за функционирањето и целите на Локалниот младински совет, како и за актуелните младински прашања и предизвици и нивните решенија. Градоначалникот Костадинов е задоволен од досега направеното, со што и се реализира неговот предизборно […]

Костадинов на средба со учесниците на Боемската вечер

-Струмица во рамки на Струмица Опен Фест поддржува исклучиво Македонска естрада и Македонски естрадни уметници.Денеска на мое огромно задоволство во мојот кабинет дојде Живко Динев и неговите колеги музичари, еден од организаторите на Боемската вечер која во 21 часот ќе се одржи кај чешмичката во големиот градски парк, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Тоа […]

Вицепремиерката Грковска на средба со ученици од СОУ „Јане Санадански“

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа средба со ученици од СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. Целта на настанот на кој присуствуваа и членови на Советот на општина Струмица и претставници на општина Струмица, беше промоција на политиките за добро владеење поврзани со […]

Средба со пензионираните професори по физичко од Струмичкиот регион

Денеска на иницијатива на новиот претседател на Општински сојуз на училишен спорт на Струмица, Леонид Танчев се одржа средба со пензионираните наставници-професори по физичко и здравствено образование од основните и средни училишта во Струмичкиот регион, информираа од Федерацијата на училишен спорт. На средбата тие биле информирани за активностите на ОСУС во изминатата година. Дружењето помина […]

Министерот Спасовски одржа работна средба со раководствата на СВР Струмица

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одржа работна средба со раководствата на СВР Струмица, СВР Штип, како и Регионалниот центар Исток со цел согледување на сработеното, како и лично запознавање со реализираните активности во 2022 година и со постигнатите резултати. На средбата министерот Спасовски беше информиран за безбедносната состојба на подрачјата на СВР Струмица, […]

Евроамбасадорот Гир на средба со градоначалникот Костадинов

-Со посебна чест, срдечно добредојде му посакав на Дејвид Гир, амбасадор на Делегацијата на ЕУ во РСМ. На средбата разговаравме на повеќе теми, а поттик ни беа заедничките цели – прогресивен развој со втемелување на европските вредности. Гордост ни се реализираните и проектите во тек, а кои финансиски се поддржани од европските фондови, објави градоначалникот […]

Средба на градоначалникот Костадинов со ученици гости на СОУ „Никола

Градоначалникот Костадин Костадинов денеска имаше средба со ученици и нивните професори од училишта од Португалија, Шпанија, Турција, Полска и Естонија, сите партнер училишта на СОУ „Никола Карев“ од Струмица во проектот Еразмус+ проектот CODE OF FUTURE-ECO FRIENDLY ROBOTICS. На средбата разговараа за проектот и нивните идеи за зачувување на животната средина преку пронаоѓање решенија за […]

Вицепремиерот Битиќи и градоначалникот Костадинов на средба со стопанственици

На иницијатива на градоначалникот Костадин Костадинов, денеска, се одржа средба со претставници на бизнис секторот во Струмица, а на којшто присуствуваше и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. -Целта ни е заедно со бизнис секторот да се сретнеме на еден понеформален начин овде во Концепт и да разговараме за целата реализација на Буџетот, за кварталниот […]