fbpx

Tags : Струмица

Земјоделци од Струмица и Радовиш ја добија опремата за примена

Во рамките на проектот „Управување со сливот на река Струмица“, градинари и овоштари, добитници на опрема за воведување на современи агроеколошки мерки од третиот циклус на обуки, денес имаа можност да подигнат дел од опремата и тоа електрични ножици, меѓуредни фрези, тракторки фрези, атомизери и друго. Висината на еден грант изнесува 5.000 евра, а во […]

Струмичанка добитничка на награда од 20.000 денари преку „МојДДВ“

Струмичанка е еден од 15-те најсреќни добитници на месечните награди од по 20 илјади денари преку наградната игра МојДДВ – МојаНаграда, која ја доби на јавно телевизиско извлекување. Станува збор за Катерина Данчева од Струмица, а награди добија и граѓани од Скопје,  Велес, Кавадарци,  Куманово, Битола, Крива Паланка и Прилеп. Во останатите кола до крајот […]

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на Џио Струмица

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига Кирил Ричлиев го продолжи договорот за соработка. За уште поголеми успеси, поголеми резултати и создавање на поголем број на нови репрезентативци, тренерот го зголеми стручниот штаб. Асистенти кај помладите категории ќе му бидат: Костадин Ричлиев, Јане Попов, Васе Михаилов, Киро Арабаџиев и Владо Милев кој ќе помага во развојот […]

Поднесено обвинение за подмолно убиство во Струмица

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, со пресуда на Основниот суд Струмица од 06.02.2020 година веќе е осуден за уште едно такво кривично дело, при што му […]

Во Добрејци ќе се гради канализациски систем за атмосферските води

На денешната седница на Советот на општина Струмица која се одржа со почитување на протоколите за заштита од Ковид-19, беа усвоени повеќе предлог одлуки и планови од надлежност на локалната власт. Донесени се Одлуките за донесување на измена и дополна на ДУП за дел од блок 36, УЕ 5 во град Струмица (Општина Струмица – […]

Се уредува просторот околу Габровските водопади

Општина Струмица информираше дека почна со дополнително уредување на просторот околу Габровските водопади, со проширување на патеката до третиот водопад во должина од 740 метри и со ширина од 1,5 метри во карпестиот дел и покривање со камен. – Патеката ќе биде оградена, ќе има два моста и платформа на третиот водопад, а ќе се […]

Прво коло МФЛ: Пандевци гостуваат во Битола, Беласица ја пречекува

Првото коло од новиот шампионат на Македонија ќе се игра на 9. август. Академија Пандев гостува на новиот прволигаш Пелистер, а Беласица на домашен терен ја пречекува екипата на Силекс. Во останатите натпревари, на Чаир ќе гостува Шкендија каде што ќе ја пречека домашниот Шкупи. Следуваат уште и мечевите Вардар – Борец, Македонија ЃП – […]

Нови четири случаи на ковид-19 во Струмица, вкупно 152 нови

Во Струмица се регистрирани четири нови случаи на заразени од ковид-19, а во регионот во Радовиш-1 и Гевгелија три нови случаи. Нема починати пациенти. Во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 39-Куманово 20-Дебар 8-Штип 14-Прилеп 1-Тетово 9-Струга 13-Битола 5-Охрид 3-Кавадарци 5-Гостивар 15-Гевгелија 3-Струмица 4-Радовиш […]

Гром удри во викендичка на браната Водоча, поплавени неколку улици

Попладнево гром удрил во викендичка на браната Водоча, но нема повредени, откако струмичкиот регион го зафати силно невреме. Причинета е материјална штета, а граѓаните сами го изгаснале пожарот, информираа од ТППЕ Струмица. Од силниот дожд поплавени се неколку улици во пониските делови од градот и дворови, а водата навлегла и во делови од угостителски објекти […]

Одбележана осумгодишнината од големиот пожар над Струмица

Пред спомен обележјето што општина Струмица го подигна во чест на четворицата храбри граѓани кои животите ги загубија во борбата со огнената стихија, денес беше одбележана осумгодишнината од големиот пожар во близина на месноста „Двата пата“, кој избувна на 23 јули 2012 година. На одбележувањето, покрај семејствата на загинатите присуствуваа и цвеќе положија делегација на […]