fbpx

Tags : невреме

Костадинов:„Комуналец“ и Против пожарната единица се подготвуваат да одговорат на

Според Управата за хидрометeоролшки работи, денеска попладне под влијание на моќниот Џеновски циклон, од запад ќе започнат обилни врнежи од дожд, како и во текот на ноќта кон сабота, но и во сабота ќе се прошират насекаде низ Македонија и локално ќе бидат проследени со грмежи. Не се исклучува можноста за локално поголемо невреме и […]

Општина Струмица со 300 илјади денари ќе помогне на Општина

Со 300 илјади денари општина Струмица ќе ја помогне општина Делчево во справувањето со последиците од невремето. Оваа одлука денеска беше донесена на 24-та седница на Советот на општина Струмица, на која советниците усвоија и други одлуки и решенија од повеќе области. Беа прифатени предлог решенијата за именување на вршител на должност член на управниот […]

Се санираат штетите од вчерашното невреме во селото Дрвош

По поројниот дожд од вчера, денеска интензивно се работи на санација на штетите на улиците во Дрвош и поправка на водоводната и електричната мрежа во населените места, објави градоначалникот на Босилово, Ристо Манчев. Според него, од вчерашното невреме има штети и на водоводната мрежа во село Моноспитово.

„Комуналец“ ги чистеше наносите од невреметоод поред два дена

-Вредните работници на ЈПКД „Комуналец“ и денеска со механизација и рачно ги чистеа наносите од невремето пред два дена.Така се сака нашата Струмица, со работа и посветеност, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов.

Општина Струмица ги повикува граѓаните кои претрпеа штети од невремето

Општина Струмица ги известува сите граѓани кои имаат штети од невремето коешто се случи на 29.05.2022 година, да поднесат Барање до Комисијата за процена и утврдување на висината на штетата настаната од природни непогоди и други несреќи при Општина Струмица. Барањето може да се подигне од канцеларијата број 7 во општинската зграда или во електронска […]

Костадинов:Нема поголеми материјални штети во Општина Струмица од вчерашното невреме

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов денеска информираше дека од вчерашното невреме не се предизвикани поголеми материјални штети во Општината, но, сепак во текот на денот ќе имаат информации за неколку критични точки и доколку има штети Општината е подготвена да помогне. Тој рече дека сите надлежни служби вчера биле на терен и денеска се работи […]

Екипи на „Комуналец“ и ТППЕ Струмица ги санираат последиците од

Невремето кое попладне го зафати Струмичко, проследено со силен ветер и град, предизвика поплавување на повеќе улици во долниот дел на градот, поплавени се подруми, урнати се дрвја, а во атарите на села во под планината Беласица градот предизвика оштетување на посевите на отворено, посебно на бостанот. ОД ТППЕ Струмица информираа дека по големото невреме […]

Видео:Невреме со град го зафати Ново Село

Вечерва околу 18 часот невреме проследено со сув град, силен ветер и грмотевици го зафати Ново Село. Видеото го сними Ацо Крлев од Ново Село. https://www.facebook.com/1011198568/videos/580781949686096/

Невреме во струмичко: откорнати пластеници, искршени дрвја, урнати електрични столбови

Невремето кое синоќа околу 21 часот го зафати струмичкиот регион откорна пластеници, искрши дрвја и урна електрични столбови. Според информациите од надлежните служби имало паднати дрвја на патот меѓу селата Босилово-Еднокуќево и патот Струмица-Куклиш, на неколку локации во градот,а урнати бандери има во селата Дабиле, Баница, Иловица и Куклиш. Штетите се санирани од ЈПКД „Комуналец“ […]

Невремето во Струмица и Радовиш не предизвика поголеми проблеми

Синоќа во 02:40 часот, на патот меѓу селата Муртино и Банско, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и тројца пожарникари интервенираше на отстранување на паднато дрво. Употребени се моторна пила и јажиња, со што е овозможено непречено одвивање на сообаќајот. Во Радовиш ветрот и поројниот дожд донесе наноси на улиците од земја, а веќе […]