AMD Strela
River Soft

 

Кате и Легато прославија 10 години на македонската естрада

Кате и Легато прославија 10 години на македонската естрада
Објавено на: 23 Jan 2015

Кате и ,,Легато,, со албум насловен како ,, Живи здрави и весели,, одбележаа 10 години постоење на македонската фолк сцена.  На промоцијата на својот деби албум и деценисики роденден си посакаа здравје и многу хитови додека на својата  публиката да биде весела  и да ужива во убавите македонски ноти. Станува збор за струмички бенд кој како најмлад успеа да се мапира на македонската естрада за што добија честитки од сите колеги.

l

На промоцијата пристуствуваше цела струмичка естрада која уживаше во нотите на првиот албум на ,,Легато,, на кои има 12 песни од кои четири  се стари препеани и осум новокомпнирани македонски песни.  Албумот првенец на струмичкито бенд е снимен кај Драги Станков кој е автор на речиси сите песни. И тој како и текстописците Нетка Анчева, Ѓорги Калајџиев ги критикуваа членовите на  ,,Легато,, што чекале 10 години да го издадат својот прв албум. 

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK