AMD Strela

 

Викенд на рап битки во Струмица

Викенд на рап битки во Струмица
Објавено на: 05 Oct 2017
Младински совет – Струмица ја започнува сезоната 2017/18 со урбани викенд-активности. Утре и сабота, 6 и 7 октомври во Струмица ќе танцуваат, цртаат и ќе се натпреваруваат многу андерграунд артисти од Струмица и цела Македонија.
 Во сабота пред Младински совет со почеток во 13:00 часот ќе се одржи работилница за Основи на бетл рап со Драги Иванов – Кискинов (член на групата Дивизија и еден од основачите на Рап СКилз движењето), а во 13:30 часот започнува работилницата за основи на диџејство со Бошко Ивковиќ – DJ Popeye.
 Главниот настан Rap Skillz ќе започне вo сабота од 19:00 часот на градскиот плоштад.
Тоа е натпреварување на претходно напишани акапела текстови чиј формат има гостувано во повеќе градови во Македонија, а викендов во Струмица ќе биде неговото полуфинале.
 Натпреварувањето се базира врз три рунди во кои противниците ќе ги покажат своите вештини, па според тоа судиите ќе го одлучат победникот.
 Гости-диџеи кои ќе ја започнат рап забавата ќе бидат Марко Ортографија и DJ Popeye.
Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK