AMD Strela

 

Прес СДСМ:Јаневски и Даскаловски повикаа на присуство на утрешната конвенција

Прес СДСМ:Јаневски и Даскаловски повикаа на присуство на…

Кандидатот за градоначалник на Струмица од СДСМ, Коста Јаневски и носителот на листата на советници, Марјан Даскаловски, денеска на заедничка прес конференција…

„Транзен“ организира монографско-ретроспективна изложба  за уметникот Бранко Кончалиев

„Транзен“ организира монографско-ретроспективна изложба…

Здружението за култура Транзен по втор пат организира монографско ретроспективна изложба, овојпат за познатиот ликовен уметник од Струмица, Бранко Кончалиев…

„Златна петоркка“-НАЈДОБАР СТРАНСКИ ФИЛМ ВО МУМБАЈ И ОДЛИЧЕН ПРИЕМ ВО АМЕРИКА

„Златна петоркка“-НАЈДОБАР СТРАНСКИ ФИЛМ ВО МУМБАЈ И ОДЛИЧЕН…

Во петокот, во официјалната програма на 36-то издание на Интернационалниот филмски фестивал во Њу Џерси, се случи свечената американска премиера на долгометражниот…

Екипата на „Златна петорка“ бара повлекување на скандалозната одлука за неучество на филмот во трката за Оскар

Екипата на „Златна петорка“ бара повлекување на скандалозната…

За комесарите на чело со Тозија и Насков, не вреди учинокот на многубројната екипа која стои зад „Златна петорка“. Зошто само филмовите зад кои тие стојат,…

Јаневски и Бајрактаров го потпишаа кодексот за фер избори во Струмица

Јаневски и Бајрактаров го потпишаа кодексот за фер избори…

Кандидатите за градоначалник на Струмица од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Коста Јаневски и Марјан Бајрактаров, денеска во просториите на Општинската изборна комисија…

Кандидатот за градоначалник на Струмица од СДСМ, Коста Јаневски и носителот на листата на советници, Марјан Даскаловски, денеска на…

Повеќе

Здружението за култура Транзен по втор пат организира монографско ретроспективна изложба, овојпат за познатиот ликовен уметник од Струмица,…

Повеќе

Во петокот, во официјалната програма на 36-то издание на Интернационалниот филмски фестивал во Њу Џерси, се случи свечената американска…

Повеќе

За комесарите на чело со Тозија и Насков, не вреди учинокот на многубројната екипа која стои зад „Златна петорка“. Зошто само филмовите…

Повеќе

Кандидатите за градоначалник на Струмица од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Коста Јаневски и Марјан Бајрактаров, денеска во просториите на Општинската…

Повеќе

Кривична пријава од СВР Струмица заработи и командирот на протипожарната единица од Радовиш поради постоење на основано сомневање дека…

Повеќе

Во организација на општина Струмица, еколошкото друштво „Планетум“ и велосипедскиот клуб „Актив“ од Струмица, а во рамките на Европската…

Повеќе

Кошаркарскиот клуб „Ветерани“ од Струмица утре и в недела организира меморијален меѓународен турнир со учество на екипите на Пелистер…

Повеќе

Синоќа во Домот на АРМ Центарот за истражување и анализи „НОВУС“ одржа трибина по наслов „Еднаквоста е човеково право“, на која улествуваат…

Повеќе

Тим на ЕВН волонтирајќи се искачија на Титов врв (2747 м) за да постават соларни панели за потребите на планинарите. Оваа активност…

Повеќе
Novus

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK