AMD Strela
Aster Fest

 

Земјоделците од Куклиш на протест против ниските откупни цени на доматите

Земјоделците од Куклиш на протест против ниските откупни…

Земјоделците од Куклиш денеска со протестно возење низ улиците на градот со неколку стотина трактори го искажаа својот револт од ниските откупни цени на…

Се одржа свечена академија по повод Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Се одржа свечена академија по повод Денот на сесловенските…

Во салата на домот на АРМ, синоќа, се одржа свечена академија по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. За нивниот…

Општина Струмица почна со реализација на проектот за 50 нови зелени површини

Општина Струмица почна со реализација на проектот за 50…

Ново катче за одмор и релаксација добија жителите на населеното место Градско Балдовци. Со тоа практично почна реализацијата на проектот за 50 нови зелени…

Струмичани и вечерва масовно на протест

Струмичани и вечерва масовно на протест

Струмичани и денеска излегоа масовно да протестираат. Пред демонстрантите се обратија двајца говорници со пораки дека протестите продолжуваат се до исполнување…

Отворен првиот саем на книгата во Струмица „Ајде да читаме“

Отворен првиот саем на книгата во Струмица „Ајде да читаме“

На градскиот плоштад „Гоце Делчев“, денеска, беше отворен првиот саем на книгата во општина Струмица под мотото „Ајде да читаме“. Организатори на оваа…

Земјоделците од Куклиш денеска со протестно возење низ улиците на градот со неколку стотина трактори го искажаа својот револт од ниските…

Повеќе

Во салата на домот на АРМ, синоќа, се одржа свечена академија по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил…

Повеќе

Ново катче за одмор и релаксација добија жителите на населеното место Градско Балдовци. Со тоа практично почна реализацијата на проектот…

Повеќе

Струмичани и денеска излегоа масовно да протестираат. Пред демонстрантите се обратија двајца говорници со пораки дека протестите продолжуваат…

Повеќе

На градскиот плоштад „Гоце Делчев“, денеска, беше отворен првиот саем на книгата во општина Струмица под мотото „Ајде да читаме“. Организатори…

Повеќе

Легендарниот српски актер Велимир Бата Живоиновиќ починал синоќа во болница во Белград, на 83-годишна возраст, објавија српските медиуми.…

Повеќе

Македонскиот поет Никола Маџиров учествува на седмиот Интернационален поетски фестивал во Букурешт, кој се одржува од денеска до 22…

Повеќе

Во деновите до почетокот на Дванаесетото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астер Фест“ објавуваме интервјуа со дел од…

Повеќе

Лазар Л. (41) од селото Борисово синоќа околу 21,30 часот загина во сообраќајна несреќа што се случила на регионалниот пат меѓу селата…

Повеќе

Болеста „јазлеста кожа“ кај говедата ги пустоши фармите и се заканува сериозно да го уништи добиточниот фонд и млекопроизводството.…

Повеќе
Aster Fest

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK