AMD Strela

 

Фасадата на музичкото училишта „Боро Џони“ збогатена со мозаик „Линиите на звукот“

Фасадата на музичкото училишта „Боро Џони“ збогатена со мозаик „Линиите на звукот“
Објавено на: 10 Nov 2017

Музичкото училиште „Боро Џони“ во соработка со здружението „Добредојде Македонија“, денеска, го презентираа проектот „Мозаик - соработка во традиција и современо живерње“. Проектот е финансиран од министерството за култура, во рамките на проектот „Нов културен бран“. Делото мозаик - „Линиите на звукот“ е поставен на дел од фасадата на музичкото училиште, а е изработен од уметниците професорот по македонски јазик и литература Јасмина Бошевска и ликовниот уметник Симона Манчева. Учениците, нивните родители, претставници од секторот за образование при општина Струмица учествуваа во изработката, а меѓу гостите беше и сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица Заева и директорите на училиштата во Општината. За значењето на овој проект зборуваа Емилија Миладинова Аврамчевска претседател на здружението „Добредојде Македонија“ и Клара Патарова директор на музичкото училиште.

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK